D18 Parking

Wysyłka w: 5 dni
Cena: 102,18 zł 102.18
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 83,07 zł
bez 23% VAT i kosztów dostawy
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Kod produktu: D18

Opis

Znak drogowy D-18 „parking” stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju dla pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych.
Jeżeli na parkingu dopuszcza się postój przyczep kempingowych to pod znakiem D-18 „parking” umieszcza się tabliczkę T-23e.

W obszarze zabudowanym znaku D-18 „parking” nie stosujemy przy oznakowaniu miejsc postojowych w zatokach przy jezdni, chyba że postój ten wyznaczono częściowo na jezdni i częściowo w zatoce.

Znak D-18 „parking” stosuje się także do oznaczenia początku odcinka chodnika, na którym dozwolony jest postój pojazdów samochodowych o masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t.

W wielu przypadkach należy określić sposób parkowania pojazdów na drodze. Wówczas pod znakiem D-18 „parking” umieszcza się odpowiednie tabliczki T-30 określające sposób parkowania pojazdów. Na końcu odcinka postoju wskazanego znakiem D-18 ”parking” i tabliczką T-30 należy umieścić znak D-18 „parking” z tabliczką T-3a „Koniec”.

Określenie sposobu parkowania pojazdów na drodze wymaga analizy warunków ruchu pojazdów, szerokości jezdni i chodników, natężenia ruchu pieszych i aktualnej organizacji ruchu. Nie należy wyznaczać parkingu na chodnikach z wysokim krawężnikiem. Na odcinkach chodnika, gdzie dopuszczona została możliwość parkowania, zaleca się obniżenie krawężnika.

W dolnej części znaku drogowego D-18 „parking” dopuszczalne jest umieszczenie napisu określającego rodzaj parkingu np.: leśny, płatny, strzeżony itp. lub symbol koperty. Znak D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” oznacza miejsce przeznaczone na postój osoby uprawnionej. Wtedy pod znakiem D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” można umieścić tabliczkę określającą użytkowników lub rodzaj pojazdów, które mogą korzystać z parkingu, np.: tylko dla samochodów osobowych, tylko dla zaopatrzenia, miejsce dla osoby niepełnosprawnej (tabliczka T-29) itp. Wyznaczenie miejsca postoju dla użytkownika może znajdować się tylko na takim odcinku, na którym nie obowiązują zakazy postoju lub zatrzymania.

Tarcza znaku D-18 „parking”  wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej gr. 1,25 mm, malowanej proszkowo z podwójnie zagiętymi krawędziami. Lico znaku wyklejone jest folią odblaskową typu 1 lub 2.

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl